Samstag, 25. Mai 2013
Ospravedlnitelný hněv Severní Koreje aneb Chce Obama další válku?
Statutární sdělovací prostředky zúžily KLDR na Kimovu rodinu a uvádějí jejich jména pojmy jako „šílenec“, „zlo“ a „surový“. Takové urážení cizích předáků tu je používáno nejen k naznačování, že jsou terčem svržení Spojenými státy. Je i prostředkem k zastrašování a izolování levicových protiválečných aktivistů, protože ti se vždy chtějí vzpírat válce proti zemím vedeným „šílenci“, ať už to byl Saddam, Fidel, Hugo Chávez, Ahmadinežád, Kaddáffí.
Přesto citlivému člověku přijde pomatené, že USA, s jadernými zbraněmi tisíce mil od domova, v Jižní Koreji, odpírají Severní Koreji právo mít vlastní jaderné zbraně ve vlastní zemi - zvlášť když Sever říká, že je vyvíjí jen jako obranné, protože USA ty své z Korejského poloostrova nechtějí stáhnout.
V tom, co se vede v promluvách běžných sdělovacích prostředků o KLDR, chybí to, že USA prováděly celý měsíc válečné manévry v Koreji, teď prodloužené do dubna, s použitím „neviditelných“, radarem nezjistitelných bombardérů, schopných nést jaderné zbraně. A letos to nejsou manévry k „zastrašování“, ale k „preventivní válce“.
Nestali by se vláda a lid Spojených států poněkud „nerozumnými“, kdyby cizí země, jež by předtím zabila miliony našich lidí, vyslala utajené bombardéry, schopné nést jaderné zbraně, nad okraje New Yorku, Washingtonu DC, Houstonu, Miami, Los Angeles, San Franciska, aby tam celý měsíc obletovaly a připravovaly na nás jaderný útok? K něčemu, co se ve zdeformované americké angličtině nazývá válečnými „hrami“?
USA mohly zabít 20 % obyvatel Koreje, řekl generál Curtis Lemay, zapojený do americké letecké války v Koreji. Je-li tomu tak, je to vyšší míra genocidního vyvražďování než u nacistů v Polsku či v Sovětském svazu. Korejská válka je pro nás možná neznámou prastarou historií, ale pro Korejce to není dávnější historie než pro Palestince Nakba.
Severní Korea tuto historii zná, a varuje USA, že ví, co se dá čekat, a zbrojí, aby tomu zabránila. Jsou předáci KLDR paranoidní nebo přijímají oprávněná opatření? Co je to za pomatence, kteří nazývají přípravy na válku „válečnou hrou“? Severní Korea si nemyslí, že to je „hra“. Přes 4 miliony lidí zemřelo v minulé válce za znovusjednocení své země, již USA rozdělily. Kdyby muži prováděli výroční rituál a nazvali jej „hry na skupinové znásilnění“, nemysleli bychom si, že to je zločinecká misogynistická patologie, a neměly by ženy plné právo být pobouřeny a ozbrojit se k sebeobraně?
Přesné čtení o událostech, vedoucích k současné situaci, ukazuje, že Severní Korea reaguje na americké vojenské zostřování, a především na americké odmítnutí vyjednávat. To zahrnuje mírovou smlouvu k ukončení korejské války, jakékoli kroky ke znovusjednocení Koreje, ukončení americké okupace Jižní Koreje a ukončení každoročních měsíc trvajících americko-jihokorejských válečných manévrů. Dokonce dnes obsahuje americké odmítnutí rozhovorů ke snížení napětí.
Severní Korea byla zasažena sankcemi USA a Rady bezpečnosti OSN za loňské vypuštění rakety. Jižní Korea ji vypustila letos; přišly snad nějaké sankce? Od konce II. světové války bylo vypuštěno 9 000 raket. Z KLDR byly 4 (!). Bylo provedeno 2000 zkoušek atomových bomb. Z KLDR byly 3. Žádná země za to nebyla Radou bezpečnosti sankcionována. Žádná - kromě KLDR. Proč by Severokorejci neměli být rozzuřeni tímhle dvojím metrem, zvlášť když USA mají jaderné zbraně v Jižní Koreji?
Počet zabitých Spojenými státy v Korejské válce z let 1950-53 denně přesahoval počet zabitých 11. září, den po dni, po celých 1 100 dnů trvání války. Lidé v USA mají jizvu z jediného 11. září. Tak jaký druh válečných jizev mají Korejci?
Korea je rozdělá proto, že naše země tam po japonské kapitulaci vtrhla a rozdělila ji. Vůdcové KLDR bojovali proti Japoncům od počátku 30. let, a 200 000 jich zahynulo. Když bylo v roce 1945 po ruce osvobození Koreje, USA zasáhly a zablokovaly je. Předpokládalo se, že USA odejdou, spolu se Sovětským svazem, v roce 1948, ale protože bylo pravděpodobné, že v plánovaných celonárodních volbách zvítězí Kim Il Sung, USA učinily rozdělení trvalým a národní volby zablokovaly, stejně jako později ve Vietnamu. Což vedlo ke Korejské válce, příčině současné militarizace: cizí země rozdělila a okupovala jejich zemi proti jejich vůli.
Měli bychom sehrát svoji úlohu ve zlepšení situace kolem lidských práv, na Severu i na Jihu. Obě společenství jsou uzavřenější a kontrolovanější než ta naše. Ať už okupace cizími jednotkami, ohrožování válkou a válečnými manévry či vystavení krutým ekonomickým sankcím, nic z toho neumožňuje svobodná a otevřená společenství.
Chceme-li skutečně víc práv pro lid KLDR, měli bychom jim přestat dávat hlaveň k hlavě. Kdybychom byli vyslyšeli Kim Čong Unovo poselství, přednesené před měsícem a ignorované presidentem Obamou, „My nechceme válku, pojďme si pohovořit“, bylo by to jen přineslo otevřenější společnost tam i v Jižní Koreji, a právě tak, jak víme, by tomu bylo tady v USA.
10. dubna 2013, Stansfield Smith (Autor je chicagský aktivista proti válkám a pro solidaritu s Lat. Amerikou. Nedávno se vrátil z výletu do KLDR s cestovní kanceláří Koryo Tours.)
Abonnieren
Kommentare zum Post (Atom)
Keine Kommentare:
Kommentar veröffentlichen