Freitag, 26. Oktober 2012
Bez socialismu mládež nemá budoucnost
Kterou událost je možno pokládat za nejvýznamnější v historii lidstva? Je jí Velká říjnová socialistická revoluce uskutečněná v r. 1917 a dokázat to není vůbec složité.
Začátek velké epochy
Říjnová revoluce poprvé v historii zrušila vykořisťování člověka člověkem, tzn. utlačování chudých bohatými, zneužívání práce dělníků a rolníků kapitalisty. Po říjnu 1917 byl likvidován kapitalismus, soukromé vlastnictví – příčina vší bídy pracujících tříd. V Rusku uskutečněná socialistická revoluce poprvé na světě vzala kapitalistům výrobní prostředky a závody, půdu, železnice, banky předala do rukou všeho lidu a přeměnila v celospolečenské vlastnictví. Říjnová socialistická revoluce poprvé v dějinách na dlouhou dobu nastolila diktaturu proletariátu a pracujícímu lidu – dělnické třídě předala řízení státu.
Do října 1917 nebylo události, která by ovlivnila v takové míře situaci dělníků a rolníků, nejenom v Rusku, ale i na celé planetě. Zahraniční komunisté i stejně smýšlející lidé vycházeli do ulic na veřejná shromáždění a demonstrace s hesly ,,Uděláme to jako v Rusku“. Světová buržoazie pod tímto vlivem a polekaná revolucí v naší zemi byla donucena oslabit vykořisťování a utlačování pracujících mas ve svých zemích. Jinak hrozilo, že socialistická revoluce by se mohla rozšířit i tam, kde doposud vládl kapitalismus, a připravit buržuje o vládu. Vlivem podzimních událostí r. 1917 životní úroveň pracujících mas se zvýšila nejenom v Rusku, ale i v některých dalších zemích.
Říjnová socialistická revoluce ,,dala lidu nejen svobodu, ale i materiální bohatství, možnost bohatšího a kulturního života“. (J. V. Stalin). Veliký říjen poprvé v světové historii také přinesl utlačovaným národům osvobození a umožnil jim zaujmout své místo mezi rovnoprávnými, svobodnými národy – budovatelů socialismu.
Revoluce byla počátkem záhuby světového kapitalismu a zákonným uskutečňováním socialistického formování v dějinách lidstva, která následně ovlivní všechny země na světě.
Co Velký Říjen přinesl mládeži?
V dnešním kapitalistickém Rusku 90 procent mladých lidí je bez perspektiv, nemá budoucnost. Získat dobře placenou práci ve většině případů, tak jako si i koupit byt, je téměř nemožné. Vysokoškolské vzdělání se pro mnohé stalo nedostupným, protože většina mladých si je nemůže zaplatit. Ale i mnozí už i s ukončeným vysokoškolským vzděláním nemají možnost se realizovat a stávají se nezaměstnanými. Za ,,sovětských časů“ si něco takového nebylo možno představit ani v nejhorším snu. Tedy co dala Říjnová revoluce a sovětské zřízení mládeži?
1. Vzdělání, jak střední, tak i vysokoškolské bylo úplně bezplatné. Studenti pobírali od státu stipendium, které stačilo na normální živobytí i na to, aby se občas vypravili letadlem do dalších, jiných měst své vlasti, nemluvě už vůbec o cestování vlakem. Talentované mladé sovětský stát povzbuzoval tím, že jim dal práci ve vysoce placených pracovištích a institucích, kde se mladí specialisté mohli plně realizovat a zároveň přinášet maximum užitku své vlasti. Často po ukončení vysoké školy a nástupu do zaměstnání bylo mladým specialistům poskytováno i bezplatné bydlení. Třeba doplnit, že ve většině případů si absolventi vysoké školy ani sami nehledali zaměstnání, protože stát je umísťoval na volná místa v jejich oboru. Nebylo třeba běhat po pracovních úřadech (protože v té době ani neexistovaly).
2. V SSSR nebylo nezaměstnanosti. Trvalý růst průmyslové výroby si vyžadoval výstavbu nových továren a závodů i s jejich pracovními místy. Instituce vědy, kultury, sociálně-bytového zabezpečení, dopravy, také poskytovaly mnoho dalších pracovních míst. Většina mladých lidí tak měla možnost vykonávat práci, která se jim líbí a o kterou mají zájem.
3. V ,,sovětských časech“ byly dobré perspektivy i pro získání bezplatného bydlení. Člověku, který dobře a svědomitě pracoval, byl přidělován nový, samostatný byt. Přednost samozřejmě měly vícečlenné rodiny, talentovaní vědci, mladí specialisté. Na venkově poskytoval stát finanční výhody na stavby domů. Také kolchozy stavěly často obydlí pro své pracovníky. Za socialismu tak měli mladí lidé zajištěnou oblíbenou práci i dobré bytové podmínky .
4. Prázdniny, každoroční měsíční dovolené i volný čas mládeže byly zajišťovány levnými či bezplatnými poukazy k Černému moři, do nesčetných rekreačních středisek, ozdravoven a mnohými možnostmi sportovního vyžití.
5. V Sovětském svazu bylo plně uplatňováno heslo ,,Dětem to nejlepší!“ Budovy škol už od dvacátých let byly stavěny těmi nejmodernějšími technologiemi. Nejlepší sanatoria u Černého moře sloužila dětskému odpočinku a ozdravování. Všechny sportovní, dětské kulturně - vědecké sekce a kluby byly naprosto bezplatné.
Vycházejíce z výše uvedeného, musí být naprosto jasné, že pro dnešní mládež z pracujících vrstev nemůže být jiný cíl než nová socialistická revoluce.
Jen v socialismu budou mít mladí před sebou zase nové perspektivy, dobré bytové podmínky, bezplatné vzdělání, jen v socialismu bude mladý člověk mít možnost plně realizovat své schopnosti a talent, jen v socialismu budou mladí moci nejen zabezpečit sebe a svou rodinu hmotně, ale prožívat i uspokojení ze své práce a přinášet maximum užitku své vlasti.
A toto vše na konkrétních příkladech dokázalo již sovětské zřízení.
15. X. 2012
Z internet. str. Iževské městské organizace VKSB vybral a přeložil Petr Chodil
Abonnieren
Kommentare zum Post (Atom)
Keine Kommentare:
Kommentar veröffentlichen